Megbeszélés Mosonmagyaróváron
2021.06.18.Záró Felzárkózási Fórumülés
2021.07.02.MEGNEVEZÉS:
Szakmai műhelymunka Nagyecsed
DÁTUM:
2021.06.27.
A Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület Nagyecseden és Máriapócson tartotta a következő többnapos bentlakásos szakmai műhelymunkáját az EFOP-1.3.4-16-2017-00001 projekt keretében. A rendezvény 2021. június 24-én kezdődött egy műhelybeszélgetéssel, amelyre elfogadta a meghívásunkat Kovács Sándor országgyűlési képviselő úr is. Képviselő úr a megnyitójában üdvözölte a rendezvényt, kiemelve, hogy az ilyen típusú tapasztalat megosztások nagyon fontosak a terepen dolgozó szakemberek számára, ő maga is szorgalmazza az ilyen találkozók megszervezését. Beszédében elmondta, hogy minden roma integrációs törekvést maximálisan támogat, és ebben jó partnere Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár asszony, és Jakus László, a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület elnöke.
A megnyitó után Jakus László köszöntötte a résztvevőket, köztük kiemelten Kovács Sándor képviselő urat, valamint Kelemen Balázst, Magyarország ENSZ Ifjúsági Küldöttjét. Köszöntőjében elmondta, hogy a rendezvény helyszínválasztása egyrészt a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület egyik legfontosabb partnere a „Vazdune cherhaja” Emelkedő Csillagok Roma Nők Egyesülete miatt esett Nagyecsedre, illetve azért, mert immár több mint 3 éve a szabolcsi térségben is dolgozik a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület. Elmondta, hogy az eddigi tevékenységük során nagyon sok elhivatott roma és nem roma szakembert ismert meg a térségben.
A rendezvény előadásokkal folytatódott. Elsőként Balogh Szilvia, a „Vazdune cherhaja” Emelkedő Csillagok Roma Nők Egyesülete elnöke tartott előadást a térségben végzett roma integrációs munkájukról, az egyesület tapasztalatairól. Ezután Jakus László, a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület elnöke mutatta be a társadalmi felzárkózás egyik legsikeresebb programját, a Tanoda programot. Végül Pénzes András a Royal Club Kulturális és Sport Egyesület vezetője nyújtott betekintést a digitális eszközök felzárkózásban való felhasználási lehetőségeiről.
A gondolatindító előadások után moderált beszélgetés kezdődött a résztvevőkkel. A jelen lévő településvezetők, civil szervezetek nagyon hasznos és érdekes vitát és tapasztalatcserét folytattak le a roma szervezetek és a települési önkormányzatok együttműködésének lehetőségeiről, problémáiról. A beszélgetés egészen estig eltartott, ezúton is köszönjük minden résztvevőnek az aktivitást!
A rendezvény közben, és a rendezvény után Ferkovics József roma festőművész alkotásait tekinthették meg a résztvevők.
A következő napon a műhelymunka résztvevői Máriapócsra látogattak, ahol először a Nemzetiségek Házát tekintették meg, utána pedig Oroszné Obbágy Rita cigánypasztorációs megbízott tartott egy előadást a Nemzetiségek Háza működéséről, a helyi Tanoda programról, illetve a Nyíregyházi Egyházmegye cigánypasztorációs munkájáról. Ezután Orosz István Imre kegyhelyigazgató parókus vezette körbe a résztvevőket a Máriapócsi Kegytemplom környékén és a templomban, ahol meghallgathatták a kegytemplom, valamint a Könnyező Szűz történetét, illetve megnézhették a Könnyező Szűz Mária ikonját. A bentlakásos műhelymunka további részében kiscsoportos tudás- és tapasztalat megosztás zajlott a Magyar Nemzeti Felzárkózási Stratégia beavatkozásainak mentén.
Ezúton is szeretnénk megköszönni Ököritófülpös polgármester asszonyának, Fülpösdaróc és Vaja polgármestereinek, Tiszabura jegyzőjének, valamint a résztvevő roma civil szervezeteknek, roma önkormányzatoknak a részvételt, illetve Balogh Szilviának, a „Vazdune cherhaja” Emelkedő Csillagok Roma Nők Egyesülete elnökének, hogy a rendezvény házigazdája volt!